תכנון אסטרטגי לעסקים

תכנון אסטרטגי הוא היסוד שמעניק לעסק הכיוון, משמעות ומטרה. זהו הכלי שמאפשר לבעלי העסק להעריך ולנתח את המצב הנוכחי, להגביר את התודעה לאתגרים ולהכיר באפשרויות שעשויות לעזור להם להגיע למטרה שהם מקפיצים לה.

תהליך תכנון אסטרטגי מתחיל בניסוח ראיה, משימה וערכים של החברה. הראיה צריכה להוביל את החברה, לאפשר לה לראות את השאיפה שלה באופן חזותי. המשימה צריכה להסריט את המטרה של החברה, את קהל היעד שלה, ואיך היא מינמליזירת את סביבת התחרות. הערכים הם מסגרת שמייחדת את התפקיד של המפעל כחלק מהחברה שבה הוא פועל.

אחרי שניסחנו את הראיה, המשימה והערכים, מתחילה תהליך אבחון המצב המרחיב את מערך המידע שזמין לנו ומאפשר להם לקבוע מדדים ומטרות לתכנית האסטרטגית שלהם.
פעامים רבות, תהליך זה מתבצע באמצעות שימוש במודלים כמו SWOT, PESTEL או מישראל, שמסייעים למנהלים לשקול את האיומים וההזדמנויות המתווספות, את התנאים החיצוניים והפנימיים.

אחרי שהושלמה שלב זה, המנהלים מעוסקים בהגדרת האסטרטגיה באמצעות שיקול של שאלות כמו: איזה מוצרים או שירותים יוּצעו, לאיזה שווקים, באיזה תמחור וכו'.

לבסוף, אחרי שהאסטרטגיה הוכנה ונערכה, מתחילה פעולה של ביצוע, שליטה ומעקב, שחייב להשאיר מקום להזמנות ולשינויים. כל שלב בתהליך צריך להיות ממוקד, ממונה וזורם באופן לאורך זמן, תוך שמירה על היציבות של המטרה וההכנה של המשאבים.
כך, תכנון אסטרטגי הוא לא רק הכנת מסמך שאוחסן במגירה, אלא תהליך שבמהלכו הוא אמור להמציא חדשנות, לרתום תמיכה, למצוא מניע לשינוי ולהפיק שיקולים שוטפים ואפקטיביים.

ייעוץ עסקי

השאירו פרטים ונחזור אליכם
דילוג לתוכן